برهان شیعه
سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠

 

در این مطلب فصد داریم نگاه مختصری به عقیده اهل سنت در مورد خدا بیاندازیم. در این بحث از معتبرترین کتب اهل سنت یعنی صحیح بخاری و صحیح مسلم و کتاب­های دیگر استفاده می کنیم.

اهل سنت خدا را می بینند!

ابوهریره می گوید : عده ای از رسول خدا سوال نمودند: آیا خدا را در روز قیامت خواهیم دید؟ ایشان فرمود : آیا در دیدن ماه شب چهارده و نیز آفتاب که ابری در جلویش نیست تردید دارید؟ عرض کردند نه ایشان فرمودند : آری خدا را مانند آفتاب و ماه بدون تردید خواهید دید.(صحیح بخاری، ج1، کتاب الصلاة، باب فضل السجود، ح 547)

در روایت دیگری جریر بن عبدالله می گوید : رسول خدا فرمود: شما خدای خود را آشکارا و با چشم خواهید دید. «أنکم سترون ربکم عیاناً»(صحیح بخاری، ج9، کتاب التوحید، ح6998)

قسطلانی می گوید : عیاناً با کسر عین از عاینت الشیء عیاناً گرفته شده و چیزی را که با چشم دیده می­شود عیاناً مب­گویند.(ارشاد الساری، ج10، کتاب التوحید، باب 24)

اهل سنت و خواب دیدن خدا

پیامبر اکرم خدا را در خواب می بیند.(سنن ترمذی، ج5، ح3332)

علمای اهل سنت نیز خدا را در خواب می بینند.(طبقات شعرانی، ج1، ص44، چاپ 1316مصر)

اثبات مکان برای خدا

خدا در مقابل نمازگزار

عبدالله بن عمر می­گوید: رسول خدا فرمود وقتی یکی از شما نماز می­خواند به روبروی خود آب دهان نیاندازید زیرا در موقع نماز خواندن خداوند در مقابل او قرار می­گیرد.(صحیح بخاری، ج1، کتاب الصلاة ابواب المساجد، باب33 حک البزاق بالید من المسجد)

خدا در آسمان(صحیح مسلم، ج2، کتاب الصلاة، ح537 )

خدا در عرش(سنن ابی داوود، ج4، کتاب السنة، باب فی الجهمیه)

خدا در میان ابرها(سنن ابن ماجه، ج1، باب13)

اثبات خنده برای خدا

ابوهریره ضمن حدیث مفصلی در مهمان نوازی یکی از اصحاب نقل می کند : آن مرد مهمان نواز به محضر پیامبر آمد. ایشان فرمود : «امشب خدا از رفتار و روش مهمان نوازی شما به خنده افتاد و یا از کار شما تعجب کرد»(صحیح بخاری، ج5، کتاب فضائل صحابه، ح3578 و ج4 کتاب التفسیر ح 4707)

خدا به آسمان پایین فرود می آید؟

ابوهریره از رسول خدا نقل می کند: در ثلث آخر شب خدا به آسمان پایین فرود می آید و می­گوید کیست مرا بخواند تا دعای او را قبول کنم.(صحیح مسلم، ج2، ح758)

و...صورت خدا، دست خدا، ساق خدا، دوش خدا، انگشت خدا، کمر خدا و... نمونه­هایی از عقاید اهل سنت در مورد خداست.

حال شیعه از خودت بپرس آیا خدای تو این چنین خدایی است؟ خدایی که نیاز به خنده دارد؟ خدایی که نیاز به دست و پا و بقیه اعضا و حوارح دارد؟ خدایی که جسمیت دارد و دیده می شود؟

عقیده شیعه عقیده قرآن است

«لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْءٌ »(سوره شوری، آیه11) «و لَا تُدْرِکُهُ الْأَبْصَارُ»(سوره انعام، آیه 103)

منبع : سیری در صحیحین، محمد صادق نجمی، بوستان کتاب قم


ارسال شده توسط رضا آقابابایی در ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ | نظرات شما ()

درباره ما
حق را بشناس! اهلش را خواهی شناخت
منوی اصلی
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
آمار و امكانات
تعداد بازدیدها :
افراد آنلاین :گفتگوی آرام

 احادیث